Haber Abd'nin F-35 Ve F-16 Blok 70 Ile İlgili Kararı Açıklandı!

Tekno Keşif

Tk Founder
Admin
Katılım
26 Ara 2023
Mesajlar
145
Web sitesi
apyazilim.com.tr
tk.jpg

Türkiye F-35 veya F-16 Blok 70 aldı mı? İşte konuyla ilgili merak edilen tüm sorular ve ABD'nin kararının detayları...

Merakla beklenen “Türkiye F-35 veya F-16 Blok 70 aldı mı?” sorusunun cevabı en sonunda belli oldu. Amerika Birleşik Devletleri tarafından Yunanistan ve Türkiye’yi kapsayan soruların cevapları verildi. Türkiye F-35 konusunda umduğunu bulamadı. Fakat Yunanistan için işler farklı şekilde işliyor. İşte konuyla ilgili tüm detaylar ve ABD’nin F-35 kararı!

Yunanistan’a yeşil Türkiye’ye kırmızı ışık! Türkiye F-16 Blok 70 alıyor​

Konuyla ilgili haberimize ilk olarak F-35 krizi ile başlayalım. Türkiye’nin teknolojisini yakından takip ettiği ve satın alma isteği olan F-35 için maalesef ABD’den onay çıkmadı. Yaşanan ödeme ve uçak tedarik krizinin ardından Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından Tusaş’a destek verildi ve MMU KAAN projesi hızlandırıldı.

İlk etapta 4.5 ardından yapılan geliştirmeler ile 5. nesil seviyesine çıkması beklenen MMU KAAN projesi ile aslında Türkiye’nin pazardaki yeni nesil savaş uçağı ihtiyacı karşılanacak. İlk taksi testlerini başarıyla tamamlayan MMU KAAN için sırada ilk uçuş testleri var. Envantere girişi ve ordunun aktif kullanımına sunulması en erken 2030 yılını bize işaret etmekte. Bu sebeple aradaki ihtiyacı giderecek bir uçağa ihtiyaç duyuluyor.

Bununla alakalı olarak Türkiye F-16 Blok 30 ve Blok 50 uçaklarında modernizasyona gitti. Kitleri satın almak isterken yaşanan kısa süreli krizin ardından devreye yine Tusaş girdi ve Blok Özgür isimli modernizasyon kiti üretildi. Gelinen son noktada ise Türkiye’nin ABD’ye yaptığı ciddi bir ödeme ve alınmamış uçaklar bulunuyor. Bu kapsamda temaslar sürerken ABD’den karar geldi. Yapılan bildiride 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı, 79 adet F-16 Blok 70 modernizasyon kitinin Türkiye’ye teslim edileceği bildirildi.

Komşu Yunanistan ise istediğini alıyor. ABD’ye yaptıkları 8.6 milyar dolarlık ödemenin karşılığında Yunanistan Hava Kuvvetleri 40 adet F-35A savaş uçağı satın alıyor. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…
 
Lütfen dikkat !!!
Forumumuzda kaliteli ve etkileşimli bir ortam sağlamak adına, lütfen konu dışı ve gereksiz cevaplar vermekten kaçının. Forum kurallarına aykırı davranışlar yasaktır. Hep birlikte daha verimli ve düzenli bir platform oluşturmak için kurallara uyalım.

Bu Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam: 0 | Üyeler: 0 | Ziyaretçiler: 0)

1,434Konular
1,438Mesajlar
18Kullanıcılar
ramooo19Son üye
Üst Alt