Tekno Keşif

Tk Founder
Admin
Katılım
26 Ara 2023
Mesajlar
155
Çözümler
2
Web sitesi
apyazilim.com.tr
tk.jpg

İyi bir oyun deneyimi için olmazsa olmazlardan biri de monitördür. Peki oyun monitörü nasıl seçilir? İşte detaylar...

İyi bir oyun deneyimi için iyi bir monitör şart. Bu yüzden özellikle de oyun sistemi toplayan kullanıcıların en çok dikkat etmesi gereken noktalardan biri de monitörlerdir. Peki iyi bir oyun monitörü nasıl seçilir? İşte sizin için derlediğimiz oyuncu monitörü seçme rehberi ve en sık yapılan hataların detayları…

Oyun monitörü nasıl seçilir? İşte en sık yapılan hatalar!​

Yeni bir oyun monitörü almak istediğinizde ilk olarak internetten modellere bakmaya başlıyorsunuz. Bu araştırma sırasında fark ediyorsunuz ki eskiden üreticiler tek tük oyuncu monitörü modeli piyasaya sürerken şu anda neredeyse her markanın yüzlerce ürünü var. Bu sebeple doğru ürünü seçmek epeyce zorlaşıyor. Zira her fiyatta ve her modelde bir oyuncu monitörü bulmak mümkün.

Peki oyun monitörü seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? İlk olarak panel tiplerine dikkat etmeliyiz. TN, VA, IPS ve OLED en çok tercih edilenler olmak üzere birçok panel çeşidi bulunmakta. Hızlı ve akıcı bir deneyim istiyorsanız TN panelleri tercih edebilirsiniz ancak konu kontrast ve renk tonları olunca IPS, VA veya OLED panellere kayabilirsiniz. Panel tipine dikkat etmemek yapabileceğiniz ilk hata.

İkinci konu ise HDR’ye dikkat etmemek. Oyun monitörlerinde iyi bir HDR deneyimi elde etmek zordur. Kaliteli bir HDR deneyimine sahip olanlar ise tam anlamıyla cep yakıyor. Eğer bu tarz bir monitör alacaksanız sadece DisplayHDR sertifikasına inanmayın. Zira bunun yanında monitörde yerel karartma, yüksek kontrast oranı ve iyi parlaklık düzeyi gibi konulara da dikkat etmeniz gerekiyor.

Üçüncü konu ise aslında markaların sizi bir nebze de olsa tavlama taktiklerinden biri. Son dönemlerde konu “oyun” olduğunda markalar sınır tanımıyor. CES fuarında tanıtılan yapay zekaya sahip monitörler ve dahası markaların aslında sizi tavlama numaralarından biri. Bu tarz numaralara ve asla kullanmayacağınız özelliklere sahip monitörlere servet ödemekten kaçının.

Ve son olarak aslında işin gerçeklerine geliyoruz. Tamam bir oyun monitörü satın almak istiyorsunuz fakat bilgisayarınız bunu ne kadar karşılayabiliyor? Binlerce dolarlık sistemler yanlış tercihler yüzünden 1080 piksel monitörler ile kullanırken aslında gerçekten güçsüz sayılabilecek sistemlere çok pahalı monitörler takıldığı da görülüyor. Bu sebeple en başta sisteminizin durumunu ve sınırlarını belirleyerek işe başlayın.
 
Lütfen dikkat !!!
Forumumuzda kaliteli ve etkileşimli bir ortam sağlamak adına, lütfen konu dışı ve gereksiz cevaplar vermekten kaçının. Forum kurallarına aykırı davranışlar yasaktır. Hep birlikte daha verimli ve düzenli bir platform oluşturmak için kurallara uyalım.

Bu Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam: 0 | Üyeler: 0 | Ziyaretçiler: 0)

1,708Konular
1,716Mesajlar
28Kullanıcılar
TevfikSon üye
Üst Alt