Misafir izleme sınırlıdır

📢 Duyuru 📢

Merhaba değerli Tekno Keşif ailesi İçerik Yazarı alımları açılmıştır. İlgilenen Kullanıcılar BAŞVUR kısımından başvuru yapa bilir
1719925641240.png

Günlük e-posta raporları göndermek için Python kullanarak bir betik yazabiliriz. Bu betik, e-posta modülünü kullanarak e-posta gönderimini yönetecek ve zamanlanmış görevler için cron veya Task Scheduler gibi bir araçla düzenli olarak çalıştırılabilir.

İşte adım adım bir Python betiği nasıl oluşturabileceğinize dair genel bir yol haritası:

Adım 1: Gerekli Kütüphaneleri Yükleme

Öncelikle, e-posta göndermek için smtplib ve e-posta içeriğini oluşturmak için email modüllerini kullanacağız. datetime modülü de tarih ve saat işlemleri için gereklidir.

Python:
import smtplib
from email.mime.multipart import MIMEMultipart
from email.mime.text import MIMEText
from datetime import datetime

Adım 2: E-posta Ayarlarını Yapma

E-posta göndermek için SMTP sunucusu ayarlarını ve kimlik doğrulama bilgilerini belirtmeniz gerekecek. Örneğin, Gmail kullanıyorsanız:

Python:
smtp_server = 'smtp.gmail.com'
smtp_port = 587  # Gmail SMTP port TLS: 587 ile çalışmazsa SSL port : 465 deneyin
smtp_username = '[email protected]'
smtp_password = 'your_password'

Adım 3: E-posta İçeriğini Oluşturma

E-postanın konusunu, gövdesini ve alıcılarını belirleyin:

Python:
email_subject = 'Günlük Rapor - ' + datetime.today().strftime('%Y-%m-%d')

email_body = """
Merhaba,

İşte günlük raporunuz.

...rapor içeriği buraya gelecek...

İyi çalışmalar.
"""

recipients = ['[email protected]', '[email protected]']

Adım 4: E-posta Gönderme Fonksiyonunu Tanımlama

E-posta göndermek için bir fonksiyon oluşturun:

Python:
def send_email():
    msg = MIMEMultipart()
    msg['From'] = smtp_username
    msg['To'] = ', '.join(recipients)
    msg['Subject'] = email_subject

msg.attach(MIMEText(email_body, 'plain'))

try:
        server = smtplib.SMTP(smtp_server, smtp_port)
        server.starttls()
        server.login(smtp_username, smtp_password)
        server.sendmail(smtp_username, recipients, msg.as_string())
        server.quit()
        print('E-posta başarıyla gönderildi!')
    except Exception as e:
        print('E-posta gönderilirken hata oluştu:', str(e))

Adım 5: Betiği Zamanlayıcıya Eklemek

Betiği günlük olarak çalıştırmak için işletim sistemine özgü bir zamanlama aracı kullanabilirsiniz:

• Linux ve macOS için cron:
    1. Terminali açın ve crontab -e komutunu çalıştırın.
    2. Açılan düzenleyicide 0 8 * * * /usr/bin/python3 /path/to/your/script.py gibi bir satır ekleyin (bu örnekte betiğin her gün saat 8'de çalışacağını belirtiyoruz).
  • Windows için Task Scheduler:
    1. Görev Zamanlayıcısı'nı açın.
    2. Sağ taraftaki "Görev Oluştur" seçeneğine tıklayın.
    3. Açılan pencerede genel ayarları ve çalıştırılacak programı (python.exe ile betiği) belirleyin.

Adım 6: Betiği Test Etme

Betiği test etmek için terminal veya komut istemcisinden çalıştırın ve çıktıyı kontrol edin

Python:
python your_script.py

Notlar:​

• Güvenlik İpuçları: E-posta ve şifrenizi kod içinde doğrudan belirtmek yerine, ortam değişkenleri veya başka bir güvenli yöntem kullanarak bu bilgileri saklamayı düşünün.
  • Hata Yönetimi: E-posta gönderimi sırasında oluşabilecek hataları yakalamak ve uygun şekilde işlemek önemlidir.
  • E-posta İçeriği: Rapor içeriğini dinamik olarak oluşturmak için veritabanlarından veya dosyalardan veri çekmek gibi yöntemler kullanabilirsiniz.
Bu adımlar size günlük e-posta raporlarını otomatikleştirmek için bir başlangıç sağlar. İhtiyaçlarınıza ve kullanım senaryonuza göre betiği özelleştirebilirsiniz.

Tekno Keşif Bot

Tekno Keşif Bot
Tekno Keşif Merhaba

İçeriğinizle foruma katkıda bulunduğunuz için çok teşekkür ederiz! 😊 Sizin gibi aktif üyeler sayesinde forumumuz her geçen gün daha da büyüyor ve gelişiyor.

Yeni paylaşımlarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Tekrar teşekkürler ve keyifli forumlar dileriz!

Lütfen dikkat !!!
Forumumuzda kaliteli ve etkileşimli bir ortam sağlamak adına, lütfen konu dışı ve gereksiz cevaplar vermekten kaçının. Forum kurallarına aykırı davranışlar yasaktır. Hep birlikte daha verimli ve düzenli bir platform oluşturmak için kurallara uyalım.

Bu Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam: 0 | Üyeler: 0 | Ziyaretçiler: 0)

464Konular
803Mesajlar
93Kullanıcılar
maxel-trSon üye