Haber Apple'dan İzinsiz Video Kaydı Alanlara Yapay Zeka Destekli Çözüm: İşte Detaylar

Tekno Keşif

Tk Founder
Admin
Katılım
26 Ara 2023
Mesajlar
154
Çözümler
2
Web sitesi
apyazilim.com.tr
tk.jpg

Apple hassas verileri ortadan kaldırmak için yapay zeka firması Brighter AI adlı firmayı satın alacak. İşte detaylar...

Harita uygulamaları, kullanıcı gizliliği sebebiyle hassas veri olarak nitelendirilen yüz ve plaka gibi içerikleri bulanıklaştırıyor. Sızdırılan bilgilere göre Apple, hassas verileri bulanıklaştırmak yerine yapay zeka ile anonim hale getirecek. Apple bu iş için yapay zeka firması Brighter AI adlı firmayı satın alacak. İşte detaylar…

Apple, Brighter AI firmasını satın alarak hassas veri sorununu çözecek​

2024’te yizlilik ve yapay zeka atılımı gerçekleştireceği belirtilen Apple, yeni bir sızıntı ile gündeme geldi. Google ve Apple başta olmak üzere harita hizmeti sunan firmalar, hassas verileri yasalara uygun şekilde bulanıklaştırarak anonim hale getiriyor. Veri anonimleştirme konusunda daha modern yöntemlere yönelen Apple, eski tip bulanıklaştırma yerine Deep Natural Anonimization 2.0 teknolojisini kullanacak.

Brighter AI taraafından geliştirilen Deep Natural Anonimization 2.0 teknolojisi, görüntülerin bulanıklaştırılması yerine yapay zeka tarafından değiştirilmesi yoluyla yüz ve veri anonimliğine ulaşmayı sağlıyor. Şirkete yakın kaynaklar, yeni teknolojinin ilk olarak Vision Pro modelinde kullanılacağını ifade ediyor.

Şirketin Vision Pro’nun belirli gizlilik kaygılarını gündeme getirmesinden endişe ettiği iddia ediliyor. Bir başka deyişle Apple, Vision Pro ile gizlice video ve resim çekmenin cep telefonlarına kıyasla daha kolay olduğu için gizliliği artırmak istiyor.

Günümüzde VR/AR başlıklar her ne kadar yaygın olmasa da, gelecekte Apple Vision Pro gibi ürünlerin kullanımının yaygınlaşacağı tahmin ediliyor. VR/AR cihazlarda yer alan kameralar ile hassas içeriklerin kaydedilerek kişilerin rızası olmadan paylaşmanın önüne geçilmesi gerekiyor.
 
Lütfen dikkat !!!
Forumumuzda kaliteli ve etkileşimli bir ortam sağlamak adına, lütfen konu dışı ve gereksiz cevaplar vermekten kaçının. Forum kurallarına aykırı davranışlar yasaktır. Hep birlikte daha verimli ve düzenli bir platform oluşturmak için kurallara uyalım.

Bu Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam: 0 | Üyeler: 0 | Ziyaretçiler: 0)

1,549Konular
1,557Mesajlar
24Kullanıcılar
MeryemSon üye
Üst Alt