Haber Facebook Ve Instagram Çökmesi: Meta Fırtınası

Doğuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
2 Mar 2024
Mesajlar
69
Bugün akşam saatlerinde, sosyal medya devleri Facebook ve Instagram, beklenmedik bir çökme yaşadı. Meta firması tarafından herhangi bir resmi açıklama yapılmazken, kullanıcılar büyük bir isyan başlattı. İlk incelemelere göre, Instagram ve Facebook'taki hizmet kesintisinin küresel bir kaynaklı sorun olduğu belirlendi.

Kullanıcıların İsyanı: X Şikayetleri Patladı!​

Instagram ve Facebook'a giriş yapamayan kullanıcılar, şikayetlerini platform X üzerinden paylaşmaya başladı. X'teki verilere göre, en çok şikayet Facebook için yapıldı, kullanıcılar adeta tepkilerini ortaya koydu.

Hacking Korkusu: Kullanıcılar Güvenliği Kaygıyla Sarsıldı​

Olayın ardından birçok Instagram ve Facebook kullanıcısı hesaplarının hacklendiğini düşündü. Bu durum, sosyal medya devlerinin güvenlik önlemlerine olan endişeleri bir kez daha gün yüzüne çıkardı.

insta.jpg

Global Çöküş: Dünya Genelinde Erişim Sorunu​

İnternet trafiği gözlemcisi Down Detector, dünya çapında bildirilen sorunların, kesintinin küresel düzeyde olduğunu düşündürdü. Kullanıcılar, farklı coğrafyalarda aynı sorunla karşılaşarak, sosyal medya devlerine erişimde zorluk yaşadı.

Meta'dan Gelen İlk Açıklama: Netblocks ve Meta Platformları​

Londra merkezli internet izleme firması Netblocks, X'te bulunan dört Meta platformunun (Facebook, Instagram, Messenger ve Threads) "şu anda birden fazla ülkede oturum açma oturumlarıyla ilgili kesintiler yaşadığını" bildirdi. Ancak, internet özgürlüğünü savunan firma, genellikle hükümetler tarafından dayatılan "ülke düzeyinde internet kesintileri veya filtreleme" belirtisi olmadığını vurguladı.

Meta'dan İkinci Açıklama: Andy Stone'un Kabulü​

Meta'nın baş iletişim sorumlusu Andy Stone, X'teki sorunları kabul etti ve şirketin "şu anda bunun üzerinde çalıştığını" açıkladı. Kullanıcıların endişelerini hafifletmek adına, Meta ekibi, sorun üzerinde yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirtti.

Son Dakika Gelişmesi: Sorun Giderildi!​

Facebook, Instagram, Messenger ve Threads'e saat 20.00 itibariyle giriş sağlanabiliyor. Meta'nın hızlı müdahalesiyle, kullanıcılar sosyal medya platformlarına tekrar sorunsuz bir şekilde erişim sağlayabiliyor.

Yeniden aktif olan sosyal medya devleri, kullanıcılar arasında yaşanan bu çökme anını unutulmaz kılıyor. Meta'nın sorunu hızla çözmesi, güvenilirliğini bir kez daha ortaya koyuyor.
 
Lütfen dikkat !!!
Forumumuzda kaliteli ve etkileşimli bir ortam sağlamak adına, lütfen konu dışı ve gereksiz cevaplar vermekten kaçının. Forum kurallarına aykırı davranışlar yasaktır. Hep birlikte daha verimli ve düzenli bir platform oluşturmak için kurallara uyalım.

Bu Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam: 0 | Üyeler: 0 | Ziyaretçiler: 0)

1,708Konular
1,716Mesajlar
28Kullanıcılar
TevfikSon üye
Üst Alt