Haber Intel, Yeni Nesilde Eski Kullanıcılarını Unutmuyor

Tekno Keşif

Tk Founder
Admin
Katılım
26 Ara 2023
Mesajlar
195
Çözümler
2
Tepkime puanı
31
Web sitesi
apyazilim.com.tr
tk.jpg

Intel, yeni nesil yapay zeka odaklı işlemcilerde LGA 1700 desteği verecek. Bu işlemciler verimlilik odaklı olacak.

Intel önümüzdeki yıllarda Core Ultra serisi altında bircok işlemci sunacak. Şirketin yapay zeka yeteneklerine önem vermesi ve büyük bir dönüşüm başlatması bekleniyor. Yapay zekaya odaklanan Bartlett Lake-S işlemcilerin özellikleri ortaya çıktı.

Intel Bartlett Lake-S LGA 1700 pini ile uyumlu olacak​

Intel, Bartlett Lake-S ile yapay zeka odaklı bir işlemci ailesi sunmak istiyor. Bu çiplerin, yapay zeka işlem gücü gerektiren uç ve ağ uygulamaları için optimize edildiği söyleniyor.

Yeni sızıntılara göre Bartlett Lake-S serisi hala LGA 1700 soketini kullanacak. Bu, Intel’in LGA 1700 platformunun daha uzun ömürlü olmasını istediğini gösteriyor. Ayrıca şu anda satışta olan anakartlar ile uyumlu olacağı anlamına geliyor.

İşlemcilerin, 24 çekirdek ve 32 iş parçacığına kadar değişen yapılandırmalarla Raptor Cove ve Gracemont çekirdeklerine sahip olması bekleniyor. Grafik görevlerinin ise Ultra HD Graphics 770 olarak bilinen entegre Intel Xe GPU tarafından güç alacağı söyleniyor.

Bartlett Lake-S ailesini diğer modellerden ayıran nokta ise yapay zeka iş yüklerinde verimlilik sunması olacak. Temel gücün 65 watt civarında olduğu söyleniyor. Yapay zeka görevlerine yönelik optimizasyonlarla büyük ağ cozumlerine güç vermesi mümkün görünüyor.

Intel, 15. Nesil Arrow Lake serisini yıl sonuna doğru tanıtmaya hazırlanıyor. Yapay zeka odaklı Bartlett Lake-S serisinin lansman tarihi ve fiyatlandırması ise belirsiz.

Şirket, hızla büyüyen yapay zeka pazarında liderlik için yarışıyor. TSMC ve Samsung ile rekabeti nasıl yürüteceğini zamanla göreceğiz.
 
Lütfen dikkat !!!
Forumumuzda kaliteli ve etkileşimli bir ortam sağlamak adına, lütfen konu dışı ve gereksiz cevaplar vermekten kaçının. Forum kurallarına aykırı davranışlar yasaktır. Hep birlikte daha verimli ve düzenli bir platform oluşturmak için kurallara uyalım.

Bu Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam: 0 | Üyeler: 0 | Ziyaretçiler: 0)

2,915Konular
2,968Mesajlar
38Kullanıcılar
v3nom34Son üye