Tekno Keşif

Tk Founder
Admin
Katılım
26 Ara 2023
Mesajlar
145
Web sitesi
apyazilim.com.tr
tk.jpg

Oyun sektörü yeni bir işten çıkarma dalgasıyla karşı karşıya. Microsoft, Xbox, Riot Games ve dahası binlerce kişiyi kovdu.

Oyun dünyası, geçtiğimiz hafta binlerce geliştiriciyi etkileyen bir işten çıkarma dalgasına tanık oldu. Microsoft’un Xbox departmanları başta olmak üzere büyük stüdyolarda maliyetleri yeniden düzenleyecek önlemlere gidildi. Bu kapsamda sevilen oyunların iptal edilebileceği ortaya çıktı.

İşten çıkarma krizi Xbox, Riot Games ve dahasını vurdu​

En büyük işten çıkarma krizi Microsoft ve Riot Games’te yaşandı. Microsoft, Xbox bölümünden ve yakın zamanda satın aldığı Activision-Blizzard ile ZeniMax Media’dan yaklaşık iki bin kişiyi kovdu. Öte yandan Riot Games ise yaklaşık 530 çalışanı ile yollarını ayırdı.

Birkaç bağımsız stüdyo da geniş çaplı kesintilere uğradı. Polonyalı geliştirici People Can Fly, “Gemini” adlı projesinde çalışan 30 kişiyi kovdu. Ayırca 20 kişiyi de proje dışında görevlendirdi. Black Forest Games ise 100 kişilik personelinin yarısını işten çıkardı. Reikon Games’in ise çalışanlarının yüzde 80’ini işten çıkardığı bildirildi.

Oyun dünyasını takip eden bazı kaynaklar, sadece Ocak ayında yaklaşık altı bin kişinin kovulduğunu ifade etti. Bu kesintiler, oyun sektörün belirsizlikle boğuştuğu bir dönemde geliyor. Büyük şirketler maliyetleri azaltmayı planlıyorken, kaynaklarını ise yeniden düzenlemeyi amaçlıyor.

Örneğin Blizzard Entertainment, henüz duyurulmamış bir hayatta kalma oyununu geliştirmekten vazgeçti. Oyun, Blizzard’ın 2016’da Overwatch’ı piyasaya sürmesinden sonraki ilk yeni markası olacaktı.

Şirketler bütçelerini ve yol haritalarını değerlendirmeye devam ederken daha fazla işten çıkarma olup olmayacağını göreceğiz. Ancak bu, beklenen oyunların gecikeceğinin de habercisi niteliğinde.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce bu hamle doğru mu? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.
 
Lütfen dikkat !!!
Forumumuzda kaliteli ve etkileşimli bir ortam sağlamak adına, lütfen konu dışı ve gereksiz cevaplar vermekten kaçının. Forum kurallarına aykırı davranışlar yasaktır. Hep birlikte daha verimli ve düzenli bir platform oluşturmak için kurallara uyalım.

Bu Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam: 0 | Üyeler: 0 | Ziyaretçiler: 0)

1,462Konular
1,466Mesajlar
18Kullanıcılar
ramooo19Son üye
Üst Alt